Jakich języków obcych najchętniej się uczymy?

0
4643

Firma Duolingo, zajmująca się nauką języków obcych, przeprowadziła badania, których języków ludzie najchętniej uczą się online. Aby sporządzić  klasyfikację firma przez 3 miesiące obserwowała aktywność 120 milionów użytkowników swojej aplikacji na całym świecie.

Co wynikło z badania?

Argentyńczycy mają słabość do nauki  języka włoskiego, a mieszkańcy Szwecji uczą się przede wszystkim… szwedzkiego. To dwa największe zaskoczenia  ankiety przeprowadzonej przez Duolingo.

W większości krajów króluje angielski.

Wnioski, które wyciągnęła Bożena Pająk – krakowianka – prowadząca są następujące. Bez zaskoczenia, w klasyfikacji języków których wiele ludzi uznaje za podstawowe, na pierwszym miejscu znajduje się angielski. Język Szekspira jest najczęściej wybierany przez użytkowników Duolingo w 116 krajach, a w pozostałych 30 jako drugi. Jest wybierany przez ponad połowę użytkowników aplikacji w 94 różnych krajach. Przypominamy, że jego popularność jest szczególnie rozpowszechniona w Ameryce Łacińskiej i południowo-wschodniej Azji bardziej niż w krajach kaukaskich.

Ku zaskoczeniu na drugim miejscu plasuje się język francuski.

Natomiast na drugim miejscu listy, niespodzianka na którą czekamy: francuski pojawia się natychmiast po angielskim. Sam przeważa w 35 krajach i goni lidera w pozostałych 77 państwach. Francuski jest jednym z dwóch najczęściej studiowanych języków w aplikacji Duolingo w 58% państw. Jednakże, w odniesieniu do całkowitej liczby uczących się, otrzymuje jedynie  11% jednostek przypisanych przeciw 17 % dla języka hiszpańskiego który otrzymał pierwsze miejsce jedynie w 32 krajach.

Badanie pokazuję także w jakich regionach świata francuski przyciąga najwięcej osób. Poza Kanadą, najbardziej kusi w Afryce, co jest dość logiczne ze względu na historie, która łączy nas z tym kontynentem. Bardziej zaskakuje fakt iż w Afryce anglojęzycznej francuski zbiera najlepszy wynik. Więcej niż połowa użytkowników aplikacji w Sierra Leone i w Nigerii wybrała francuski przed pozostałymi.

Dlaczego zainteresowanie językiem niemieckim jest takie samo na Bałkanach i w Namibii?

Wymagający język niemiecki ma bardzo ograniczone wygrane strefy:  przychodzi jedynie do głowy na Bałkanach i w Namibii. Badanie podkreśla podobieństwa geograficzne i ekonomiczne przez które tłumaczy tą sytuacje w Europie środkowej.

W Namibii, państwie afrykańskim usytuowanym na wschodnim wybrzeżu kontynentu, dane są bardziej skomplikowane. Niemcy są starą potęgą kolonialną i narzuciły tam swój język do tego stopnia, że ten był w dalszym ciągu jednym z oficjalnych, wiele dekad później, aż do 1990 roku. Jest on do dzisiaj używany przez  1 na 3 białych mieszkańców Namibii.

Język szwedzki, pierwszym językiem obcym w Szwecji

Fragment wart uwagi. Język szwedzki jest na pierwszym miejscu w jednym kraju, w samej Szwecji gdzie 27% ludności lokalnej uczy się go według Duolingo. Chwila dla wyjaśnienia tego dziwactwa, naukowiec Bożena Pająk podsuwa motyw migracji.  Tak więc, 1 na 6 mieszkańców Szwecji urodził się zagranicą.

Skandynawski przypadek nie jest odosobniony. W USA, więcej niż 20% populacji mówi w domu innym językiem niż angielski, ale to hiszpański pozostaje niepokonany.

A których języków najbardziej opłaca się uczyć?

Rate this post