W obecnych czasach bardzo często wyjeżdżamy poza granice kraju. Nierzadko w trakcie tych podróży towarzyszą nam małoletnie dzieci. Aby nie było to problemem warto zadbać o odpowiednie dokumenty. Jednym z nich jest zgoda na wyjazd dziecka za granicę. Jak powinna wyglądać? W jaki sposób przetłumaczyć ten dokument? Pora odpowiedzieć na te pytania.
O ile dziecko podróżuje z obojgiem rodziców lub opiekunów prawnych nie potrzebujemy żadnych dodatkowych dokumentów poza paszportem lub dowodem osobistym (na terenie UE). Jeśli jednak władzę rodzicielską posiadają oboje rodziców a dziecko podróżuje tylko z jednym z nich tłumaczenie zgody na wyjazd za granicę jest konieczne. Jest ono również niezbędne jeśli dziecko podróżuje z innymi osobami (dziadkami, wujostwem, przyjaciółmi rodziny czy nauczycielami). W sytuacji, w której rodzic nie wyraża zgody na wyjazd dziecka za granicę możemy wnosić o nią do sądu opiekuńczego.
W skrócie:
Jak powinna wyglądać zgoda na wyjazd dziecka za granicę?
Pobierz wzór zgody na wyjazd dziecka za granicę
Wiele osób, które wybierają się w podróż z dzieckiem nie ma pojęcia jak powinien wyglądać dokument zgody na wyjazd dziecka za granicę. Co więcej, na temat tego dokumentu funkcjonuje wiele mitów. Jeden z najbardziej mylących mówi o tym, że nie potrzebujemy zgody jeśli podróżujemy z dzieckiem do kraju należącego do Strefy Schengen. Nie jest to prawdą. Oczywiście, kontrole na granicach Unii Europejskiej oraz państw należących do Strefy są o wiele rzadsze, niemniej jednak nie można ich wykluczyć. Szczególnie obecnie kiedy coraz częściej dochodzi do porwań rodzicielskich i wciąż mamy do czynienia z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa.
Jak więc zadbać o posiadanie takiego dokumentu? To bardzo proste. Możemy stworzyć go samodzielnie lub skorzystać z wzorów dostępnych w internecie. Pamiętajmy, że zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna zawierać informacje takie jak dane rodziców, dziecka, opiekuna/opiekunki – imiona, nazwiska, numery PESEL, numery dokumentów tożsamości. Treść powinna jasno wyrażać zgodę. Część osób decyduje się na stworzenie ogólnego, bezterminowego dokumentu. Doświadczenie pokazuje jednak, że lepiej jednak określić jest w zgodzie termin wyjazdu, którego ma dotyczyć. Dodatkowo warto również wyrazić zgodę na leczenie dziecka, co znacznie ułatwi służbom medycznym sprawę jeśli dziecko zachoruje lub dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.
Kolejny krok – poświadczenie notarialne
Aby zgoda była dokumentem wiążącym prawnie musi być nie tylko podpisana przez obojga rodziców, ale również poświadczona notarialnie. Z gotowym dokumentem należy więc udać do kancelarii notarialnej. Dzięki temu na dokumencie znajdzie się również pieczęć i klauzula notarialna, które będą stanowiły potwierdzenie autentyczności zgody.
Co ważne, bardzo wiele biur notarialnych oferuje nam możliwość napisania przez nie zgody – jeśli więc nie chcemy zajmować się tym samodzielnie możemy skorzystać z takiej usługi. Musimy jednak mieć świadomość, że podniesie ona nasze koszty. Samo poświadczenie notarialne to koszt ok 20-30 złotych, zaś napisanie zgody przez notariusza będzie wiązało się z wydatkiem rzędu 200 złotych.
Tłumaczenie zgody na wyjazd dziecka za granicę
Oczywistym jest, że dokument sporządzony w języku polskim nie będzie zrozumiały dla strażników granicznych, pracowników lotniska czy innych służb, z którymi możemy zetknąć się w trakcie podróży. Dlatego też tłumaczenie tego dokumentu jest niezbędne. Część osób decyduje się na tłumaczenie w języku angielskim uważając, że jest on najbardziej powszechny. Jest to jednak dość ryzykowne, ponieważ możemy natknąć się na funkcjonariuszy, którzy go nie znają. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc tłumaczenie dokumentu na język urzędowy kraju, do którego się udajemy.
Tłumaczenie zgody na wyjazd dziecka za granicę powinno zostać wykonane i poświadczone przez tłumacza przysięgłego. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wybierać się w podróż z dokumentem przetłumaczonym samodzielnie Najczęściej czas wykonania tego tłumaczenia nie jest długi i wynosi od 1 do 3 dni roboczych.